Критерії, правила і процедури оцінювання здобувачів освіти
1-4 класи
Державний стандарт початкової освіти / переглянути /
ВЕРБАЛЬНЕ Й РІВНЕВЕ ОЦІНЮВАННЯ
Функції оцінювання: формувальна, діагностувальна, мотиваційно-стимулювальна, розвивальна, орієнтувальна, коригувальна, прогностична, констатувальна, виховна.
Два різновиди результатів навчання:
- об’єктивні – знання про предмети і явища навколишнього світу, взаємозв’язки й відношення між ними, уміння та навички оперувати знаннями, уміння застосовувати набутий досвід навчальних дій, досвід творчої діяльності, що відображено в обов’язкових / очікуваних результатах навчання, визначених в освітній програмі;
- особистісні надбання – активність, ініціативність; старанність, наполегливість; комунікабельність, здатність співпрацювати; самостійність, відповідальність; ціннісні ставлення.
Є два типи оцінок:
- оцінювальне судження – це вербальна оцінка;
- оцінювальне судження із зазначенням рівня результату – рівнева оцінка.
Коли яка оцінка використовується?
- У 1–4 класах особистісні надбання оцінюються вербальною оцінкою;
- У 1–2 класах об’єктивні результати – вербальною оцінкою;
- У 3–4 класах об’єктивні результати – рівневою оцінкою (відповідно до рішення педради навчального закладу).
Вербальна й рівнева оцінки виражаються як усно, так і письмово.
Для рівневої оцінки є 4 рівні:
- початковий (П);
- середній (С);
- достатній (Д);
- високий (В).
Оцінка – конфіденційна й доступна лише для учня /учениці та його / її батьків (або осіб, які їх замінюють).
Методичні рекомендації щодо оцінювання результатів навчання учнів 1-4 класів закладів загальної середньої освіти / переглянути /
Рішення педагогічної ради від 30.08.2021, протокол № 10. Про оцінювання результатів навчання учнів 3-4 класів НУШ
- Відповідно до Методичних рекомендацій щодо оцінювання результатів навчання учнів 1-4 класів закладів загальної середньої освіти проводити рівневе оцінювання результатів навчання учнів 3-4 класів Нової української школи.
5-7 класи
Державний стандарт базової середньої освіти / переглянути /
Оцінювання за групами результатів навчання стосується результатів
навчання учнів 5-9 класів, які здобувають/будуть здобувати освіту відповідно до Державного стандарту базової середньої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від ЗО вересня 2020 року № 898 .
Про затвердження рекомендацій щодо оцінювання результатів навчання
Рішення педагогічної ради від 30.10.2024, протокол № 3. Про оцінювання результатів навчання здобувачів освіти відповідно до Державного стандарту базової середньої освіти
1. Оцінювання результатів навчання учнів 5-9 класів, які здобувають освіту відповідно до Державного стандарту базової середньої освіти, здійснювати відповідно до рекомендацій щодо оцінювання результатів навчання, затверджених наказом МОН України від 02.08.2024 № 1093.
2. Погодити такий підхід до оцінювання та записів у класних журналах:
2.1. Оцінка за семестр формується на підставі підсумкового семестрового оцінювання за групами результатів, що визначені з кожного навчального предмета Державним стандартом базової середньої освіти (виводиться середнє арифметичне).
2.2. Підсумкове семестрове оцінювання за групами результатів проводиться на основі підсумкової роботи та/або поточного оцінювання, що проведені за відповідними групами результатів навчання. У разі відсутності учня/учениці на підсумковій роботі за відповідною групою результатів, підсумкове семестрове оцінювання за цією групою результатів навчання проводиться на основі поточного оцінювання за цією групою результатів.
2.3. Поточне оцінювання не є обов’язковим, але береться до уваги під час виставлення підсумкового семестрового оцінювання за відповідними групами результатів, якщо воно проведено за групами результатів.
2.4. Річна оцінка формується на основі двох семестрових.
2.5. Тематичне оцінювання не є обов’язковим (учителі можуть проводити його за потреби, самостійно визначаючи частотність).
2.6. Оцінка за зошит виставляється, але не враховується.
2.7. Вивчення творів напам’ять, що передбачено навчальними програмами предметів мовно-літературної галузі, проводиться, але не є обов’язковим для окремого учня/учениці.
8-11 класи
Державний стандарт базової та повної загальної середньої освіти
Відповідно до ступеня оволодіння знаннями і способами діяльності виокремлюються чотири рівні навчальних досягнень учнів: початковий, середній, достатній, високий.
Оцінювання здійснюється у процесі повсякденного вивчення результатів навчальної роботи учнів, а також за результатами перевірки навчальних досягнень учнів: усної (індивідуальне, групове, фронтальне опитування), письмової (самостійна робота, контрольна робота, тематична контрольна робота, тестування, та ін.).
Оцінювання навчальних досягнень учнів основної школи здійснюється за 12-бальною шкалою (відповідно до наказу МОН України від 21.08.2013 № 1222 «Про затвердження орієнтовних вимог оцінювання навчальних досягнень учнів із базових дисциплін у системі загальної середньої освіти».
Оцінювання навчальних досягнень учнів старшої школи здійснюється за 12-бальною системою(шкалою), відповідно до наказу МОН України від 13.04.2011 № 329 «Про затвердження Критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти».
Для ознайомлення: Державний стандарт профільної середньої освіти